A Duna House elemzése alapján a megemelkedett árszintek következtében csökken az ingatlanok iránti kereslet.


Megtorpant az év eleji ingatlanpiaci lendület áprilisban, a Duna House becslése szerint 10 415 lakóingatlan-adásvétel történt országosan, ami 14,6 százalékkal kevesebb, mint az előző hónapban, és 7 százalékos visszaesés 2024 áprilisához képest - közölte az MTI.

Az ingatlanközvetítő cég pénteki sajtóközleményében hangsúlyozta, hogy a piaci lassulás mögött nem csupán az ingatlanárak drasztikus növekedése áll, hanem számos más tényező is szerepet játszik. Többek között az iskolai szünetek és a hosszú hétvégék is hozzájárultak a kereslet csökkenéséhez.

A Duna House elemzése szerint a korábbi negyedévekben tapasztalt erős áremelkedés már kezd hatással lenni a kereslet csökkenésére, ami a piaci aktivitás mérséklődéséhez vezet. Az előrejelzések alapján a 2025-re várt áremelkedés jelentős része már az év első negyedévében megtörtént, így a következő hónapokban nem valószínű, hogy drámai áremelkedés következne be. A társaság várakozásai szerint a következő negyedévekben csupán néhány százalékos ármozgásokra számíthatunk.

A jelzáloghitel-piacon továbbra is mérsékelt bővülés volt áprilisban, a Credipass becslése alapján 127 milliárd forint értékű lakáscélú jelzáloghitel realizálódott, ami 2 százalékos havi és 5 százalékos éves növekedést jelent. A hitelek átfutási dinamikája miatt jó esély van arra, hogy még a következő 2 hónap is nagyon nagyon erős lesz - jelezték.

Budapesten továbbra is folytatódik az árak növekedése; tavaly áprilisban a főváros ingatlanpiacán a négyzetméterenkénti 600-800 ezer forintos árszint volt a domináló, míg idén áprilisra ez az érték már 1,2-1,4 millió forintra emelkedett, így a legkeresettebb lakások ebbe a kategóriába tartoznak.

A vásárlók országszerte leggyakrabban a jó állapotú ingatlanokat választották, de a fővárosban és Nyugat-Magyarországon érezhető volt a felújítandó ingatlanok iránti élénkülő kereslet is.

A tranzakciós adatok elemzése alapján a fővárosban az ingatlanok általában 2-3 hónap leforgása alatt találnak új gazdára, a panellakások pedig különösen gyorsan cserélnek tulajdonost. Ezzel szemben a vidéki téglaépítésű használt lakások értékesítése szinte 4 hónapig is eltarthat.

A budapesti ingatlanpiacon a vásárlók 43%-a befektetési céllal vásárolt, míg 23%-uk a nagyobb ingatlanra vágyott. Az átlagos költések tekintetében a befektetők mélyebben a zsebébe nyúltak, hiszen átlagosan 74,8 millió forintot költöttek, míg az első otthonukat keresők körülbelül 66,4 millió forintot fordítottak vásárlásra. Vidéken a helyzet némileg eltérő: itt az első lakásvásárlók voltak a legaktívabbak, a vevők 29%-át képviselték, szemben a 26%-os befektetői aránnyal.

A budapesti kerületi népszerűségi rangsort továbbra is a XIII. kerület vezeti, a második helyre a II. kerület került, a harmadik a XI. kerület lett.

Related posts