A józan ész elhagyása... (Válasz Palotás Jánosnak) Kedves Palotás János! Az élet számos területén találkozunk olyan helyzetekkel, ahol a józan ész hátterébe szorulunk, s helyette érzelmek, előítéletek vagy akár a környezetünk nyomása határozza meg dönté


**Képmutatás vagy értelmiségi matematika? – Palotás János cikkének elemzése** A Népszavában megjelent „Képmutatás vagy értelmiségi matematika?” című cikkében Palotás János éles kritikával illeti a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) vezetőségét. A cikk terjedelme és stílusa arra utal, hogy a szerző komoly szándékkal fogott neki a téma feldolgozásának, ám a megfogalmazott vádak és a levont következtetések sok esetben nem állják meg a helyüket. Palotás János érvelései a MÚOSZ vezetőségének működését súlyosan minősítik, azonban a cikkben sokszor úgy tűnik, hogy a szerző nem ismeri a valós tényeket. A benne található állítások gyakran alapulnak félreértéseken vagy hiányos információkon, ami komoly kérdéseket vet fel az újságírás etikai normáival kapcsolatban. Az újságíróknak nem csupán a véleményük kifejezése a feladatuk, hanem az is, hogy pontos, hiteles információkat közvetítsenek az olvasók felé. A MÚOSZ működésének és döntéshozatali folyamatainak bemutatása elengedhetetlen ahhoz, hogy a közönség megértse, milyen összefüggések állnak a háttérben. Az alábbiakban összegzem a releváns tényeket, amelyek segíthetnek az olvasóknak abban, hogy saját maguk dönthessenek arról, mennyire felel meg Palotás János cikke az újságírás etikai és tisztességes normáinak. Most nézzük meg a MÚOSZ tevékenységeit és a döntéseik hátterét, hogy a cikkben megfogalmazott vádak és kritikák mennyire indokoltak. Az újságírás nem csupán véleményformálás, hanem a tények precíz bemutatása is. Kérjük, olvasóinkat, hogy a fenti keretek mentén mérlegeljék Palotás János írásának hitelességét és megbízhatóságát.

Azért idézek kicsit hosszabban a cikkből, mert nem elvárható, hogy mindenki ismerje Palotás eredeti szövegét: "Azt ígértem, nem állok meg az Akadémiánál, mert a nemzet cserbenhagyásával az MTA sosem volt egyedül. A folytatás főszereplőjének kiválasztására a média társadalmi szerepén és felelősségén túl, egy személyes történetem is okot adott. 2023 decemberében felkerestem a Magyar Újságírók Országos Szövetségét (MÚOSZ), melynek magam is tagja vagyok, hogy a szövetség az elsők között hivatalosan is csatlakozzon ahhoz az Európai Bizottságához beterjesztett panaszhoz, amellyel közel ötven társadalmi szervezet, politikai pártok és mozgalmak fordultak az uniós szervhez. A hiteles média egyensúlyt követelő beadványhoz való csatlakozást, számomra mindmáig megmagyarázhatatlanul a MÚOSZ vezetése többségi szavazással elutasította."

Mindjárt megmagyarázom, hogy miért döntött így a testület, de előbb lássuk, mit állít Palotás János.

Ma is úgy vélem, hogy a MÚOSZ keretein belül tevékenykedő újságírók határozottan elhatárolódnak Orbán Viktor bűnszervezete által képviselt elvtelenségtől. Ugyanakkor sokak, köztük a MÚOSZ vezető testületének többsége esetében is megfigyelhető a félelem egy képzeletbeli, a diktatúra által megszabott láthatatlan vörös vonaltól, amelyet nem mernek átlépni. E vonal átlépése ugyanis komoly következményekkel járhat számukra, beleértve a személyes biztonságukat, szabadságukat és a megmaradt megélhetésüket is, amelyek mind kihívást jelenthetnek a diktatúra nyílt fellépése szempontjából.

Tisztelt Palotás János, Szeretném tisztázni, hogy az Ön által említett állítás nem felel meg a valóságnak. A döntésünket egyetlen szempont vezérelte: elkerülni a konfliktust az alapszabályunkkal. Az alapszabályunk világosan rögzíti, hogy politikai tevékenységet nem folytatunk, hiszen szakmai szervezetként működünk.

Palotás azt írja: "Én 2023 decemberében el sem tudtam képzelni, hogy ez az önkorlátozó magatartás már akkor is ott tartott, hogy Orbán hamis és minden képzeletet fölülmúló, a mindennapjainkban dúvadként romboló propagandagépezetével szembeni uniós fellépéstől a MÚOSZ elnökségének többsége elhatárolódik."

Palotás János: Képmutatás vagy értelmiségi matematika?

Tisztelt Palotás János! Az a helyzet, hogy nehezen tudom elképzelni, hogy a MÚOSZ támogatni tudna egy olyan politikai nyilatkozatot, amelynek világosan megfogalmazott célja, hogy az uniós választások után a Fidesz képviselői ne gyakorolhassák mandátumaikat.

Palotás így folytatta a beszélgetést: "Emlékszem, hogy Kocsi Ilona, a MÚOSZ elnöke egyetértett abban, hogy a szövetség, mint az érintettek legfontosabb érdekvédelmi és szakmai képviselője, csatlakozzon az Európai Bizottságnak benyújtandó panaszhoz. Ehhez azonban először is szüksége volt az elnökség gyors jóváhagyására. Az is élénken él bennem, hogy sem ő, sem én nem gondoltunk arra, hogy a szavazás során bármely elnökségi tagban kérdések merülnének fel, hiszen a felvetés indokoltsága megkérdőjelezhetetlen volt. Kocsi Ilona szavainak nehézkessége is megmaradt az emlékeimben, amikor közölnie kellett velem, hogy az elnökség többsége elutasította a csatlakozást. A saját döbbenetem pedig azóta is velem van. Kocsi Ilona igazi vezetőként nem kommentálta a meglepő döntést, és nem határolódott el az elnökség véleményétől sem. Amikor értesültem a döntésről, kértem őt, hogy ne árulja el a nemmel szavazók nevét, mert ezt a kérdést majd én felteszem a következő MÚOSZ tisztújító közgyűlésen, ahol a közgyűlés értékeli a vezetők eddigi munkáját, és a tagok a küldötteik útján új vezetőket választanak."

Tisztelt Palotás János! Az Ön által megfogalmazott állítások hitelesítése érdekében érdemes lenne minden érintettet külön-külön megkeresnie, és tőlük bocsánatot kérnie név szerint, hiszen a nagy nyilvánosság előtt tett kijelentései súlyos következményekkel járhatnak. Valószínű, hogy nem ismeri a MÚOSZ állásfoglalásait, és nem vett részt a magyar médiarendszert elemző MÚOSZ-rendezvényeken sem. Lehetséges, hogy hírlevelünket sem olvassa, és nem ismeri azokat a cikkeket és kutatásokat, amelyek a politikai propaganda hatásait fedik fel, és amelyekben a MÚOSZ számos alkalommal kiállt a fontos ügyek mellett, amelyek most az Ön érdeklődését felkeltették.

Palotás önmaga ezt írta a kezdeményezéséről: "Az Európai Bizottsághoz benyújtásra kerülő beadvány határozott célja az volt, hogy az Orbán-kormánnyal szemben elinduljon egy újabb, ám a kabinet számára talán az egyik legfájóbb kötelezettségszegési eljárás. Fontos következménye lehet a panasznak a választást megelőző hónapokban remélt kiterjedt választási ellenőrzés, amely a Fidesz-KDNP szavazói körében akár jelentős bizonytalanságot is kelthet, vagy a már meglévő bizonytalanságukat erősítheti."

Tisztelt Palotás János, Szeretném kifejezni, hogy nem tartom helyénvalónak azt a megállapítást, miszerint a kezdeményezés aláírásának elmulasztása a nemzet cserbenhagyását jelentené. A becsmérlő megjegyzések elutasításra kerülnek. Abban a meggyőződésben vagyunk, hogy az Ön által benyújtott javaslatok részben az általunk korábban közzétett anyagokból merítettek, amelyekben többször is kifejeztük, hogy a médiatúlsúly miatt a választások jogszerűségét megkérdőjelezzük. Ennek fő oka, hogy a körülmények nem felelnek meg a törvényi előírásoknak, miszerint a választások tisztességes lebonyolítása csak akkor lehetséges, ha a választók manipulációtól mentes, hiteles információk birtokában alkothatnak véleményt a versengő politikai erőkről.

Tisztelt Palotás János! Kétségtelenül lenne mit értékelni a MÚOSZ munkájában, ám sajnálatos módon Ön a vezetést egy teljesen megalapozatlan feltételezés alapján gyáva fajankónak titulálja.

Ezzel együtt szeretném őszintén gratulálni, hogy a Bizottság elnöke, amennyire tudom, még a választások előtt reagált az Európai Parlamentben az ellenzéki magyar képviselők beadványára. Két javaslatot is támogatott, ha jól értesültem. Megígérte, hogy azon fognak dolgozni, hogy a választási megfigyelőket ne a kormányok jelöljék ki, hanem lehetőség legyen kormányzati jóváhagyás nélkül is delegálni őket. Emellett hangsúlyozták, hogy sokkal alaposabban fogják ellenőrizni, a tagállamok betartják-e a demokratikus választások szabályait. Talán nem véletlen, hogy arra a javaslatra nem reagált, amely azt sugallta, hogy a megválasztott képviselők, különösen a Fidesz politikai képviselői, ne vehessék át a mandátumukat, ha az ellenőrök megállapítják, hogy megszegték a demokratikus választás szabályait az országban. Bármennyire is nézzük, ezek lényeges fejlemények, úgyhogy gratulálok, és nem értem, miért nem ezzel foglalkozol, ahelyett, hogy alaptalanul támadnád a MÚOSZ vezetőit.

Természetesen, itt van egy egyedibb megfogalmazás: "Valójában teljesen tanácstalan vagyok azzal kapcsolatban, hogy Kocsi Ilona miért viselkedett úgy, ahogyan azt tette, mintha nem értett volna egyet a testület határozatával, ha valóban így történt..."

Minden jót kívánva,

Vicsek Ferenc

A MÚOSZ alelnöke, mint a szakszervezet egyik kulcsszereplője, fontos szerepet játszik a médiajogok védelmében és a szakma fejlődésének elősegítésében. Az alelnöki pozíció lehetőséget biztosít arra, hogy a tagok érdekeit képviselje, és hozzájáruljon a közösségi értékek megőrzéséhez. Ezen kívül az alelnök aktívan részt vesz a szakmai programok és események szervezésében, hogy erősítse a médiában dolgozók összetartását és együttműködését.

Related posts