A Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynöksége a háborúval járó zűrzavarra készülődik.

Próbára tették a rendszert, ami a sebesülteket segítheti.
A DARPA, az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának kutatási ága, élen jár a robotizáció terén. Már 2003-ban megrendezte az önvezető járművek számára kiírt versenyt, amely sajnos nem hozott jelentős eredményeket. Emellett a híres Boston Dynamics ATLAS robotjának fejlesztését is támogatták, különösen a fukusimai katasztrófa után, amikor is egy humanoid robot létrehozása vált szükségessé, hogy helyettesíthesse az embereket a veszélyes, radioaktív környezetben. A DARPA folyamatosan szervez különféle versenyeket, ahol robotgyártó cégek és mérnökök mérhetik össze tudásukat, és valós körülmények között tesztelhetik innovatív technológiai megoldásaikat.
A Triage Challenge néven ismert projekt középpontjában a triázs, vagyis a betegosztályozási rendszer valós idejű működésének tesztelése áll. A célja, hogy olyan robotizált platformokat vizsgáljon, amelyek támogatják ezt a rendszert, és így optimalizálják a sürgősségi ellátás folyamatát. A triázs lényege, hogy a betegek állapotának gyors és hatékony értékelésével egy prioritási sorrendet alakítanak ki, amely lehetővé teszi, hogy a legsúlyosabb eseteket elsőként kezeljék. Ez a rendszer különösen kritikus szerepet játszik vészhelyzetek és katasztrófák idején, amikor a megfelelő orvosi beavatkozások gyors kivitelezése elengedhetetlen. A háborús környezetben pedig a sérültek életének megmentésében is kulcsszerepet tölthet be, hiszen minden másodperc számít.
Napóleon kora óta a háborús sérültek triázsának alapelvei a sebesültek ellátásának rendszerezését célozzák, figyelembe véve a sérülés fokozatosságát és a kezelés sürgősségét, függetlenül attól, hogy ki milyen rangban áll vagy honnan származik.
Ezek az elvek kiállták az idők próbáját, azonban a modern tudomány potenciálisan nagyban növelheti a triázs sebességét és pontosságát." - mondta el Stacy Shackelford, az Egyesült Államok Légierejének ezredese.
A Triage Challenge keretében a résztvevők különböző technológiai eszközök révén tesztelik azokat a rendszereket, amelyek képesek a "valódi harci helyzetek káoszában" is hatékonyan működni. Ez magában foglalja az éjszakai bevetéseket, a nehezen megközelíthető területeket, valamint azokat a szituációkat, amikor még mozgásképtelen sérülteket is szükséges "begyűjteni". A verseny során a csapatok robotkutyák, guruló robotok, szenzorok és különféle egyéb berendezések segítségével oldották meg a feladatokat, miközben mesterséges intelligencia algoritmusok is támogatták őket a kihívások leküzdésében.
(Fotó: DARPA)