A Fidesz-frakció kifejezte támogatását a közélet átláthatóságát célzó törvényjavaslat iránt | Demokrata


A frakcióvezető egy más témában tartott sajtótájékoztatón, amikor kérdést kaptak, rámutatott arra, hogy 2022 után világossá vált: külföldi államok, köztük az Egyesült Államok is, adófizetői forrásokból olyan tevékenységeket folytatnak, amelyek sértik más országok szuverenitását. Ezen államok belpolitikai nyomásgyakorlás céljából különböző szervezeteket építenek fel, és a nemkívánatos kormányok leváltására médiát is finanszíroznak, például a magyar baloldali sajtó egyes képviselői révén.

Hozzátette: emellett "álcivil szervezeteket" és aktivistákat is pénzelnek, és nem ritkán politikusokat is finanszíroznak azzal a céllal, hogy a saját hatalmi érdekeiket érvényesítsék. Szerinte ezt látták 2022-ben, amikor több millió dollárral támogatták a baloldali összefogás kampányát.

Úgy vélte: idén a USAID botrány kirobbanása megnyitotta az utat az amerikai kormányzat számára, hogy leszámoljon ezzel a gyakorlattal, és ne próbáljon beavatkozni más országok demokratikus folyamataiba.

Tulajdonképpen ezt csináljuk Magyarországon is - tette hozzá, hangsúlyozva, hogy a tervezett törvény kapcsán "akinek nincsen takargatnivalója, aki nem a közélet befolyásolására, külföldi pénzből, az ország szuverenitásának sérelmére végzi a tevékenységét, annak nincs izgulni valója".

Arra a kérdésre, hogy a javaslat elfogadása után Magyarországot demokráciának lehet-e majd nevezni, Kocsis Máté úgy reagált: ha az Egyesült Államokat annak lehet, akkor Magyarországot is.

A sajtótermékekre vonatkozó javaslat kapcsán Kocsis Máté kifejtette, hogy a törvényjavaslat minden olyan szervezetre vonatkozik, amely három meghatározott kritériumnak eleget tesz: tevékenysége a közélet befolyásolására irányul, külföldi forrásokból származik, és potenciálisan veszélyeztetheti a magyar szuverenitást.

A javaslat értelmében a Szuverenitásvédelmi Hivatal fogja megtenni azt a lépést, hogy ajánlást küld az Igazságügyi Minisztériumnak arról, mely szervezetek kerüljenek fel a megnevezett jegyzékre, ezt követően pedig a kormány hoz döntést az ügyben. Emellett jogorvoslati lehetőségek is rendelkezésre állnak, és az eljárás teljes mértékben összhangban van a magyar alkotmányos és jogállami elvekkel - nyilatkozta. Egy másik kérdésre válaszolva hangsúlyozta: fontos, hogy a múltban történt külföldi forrásokkal kapcsolatos ügyeket is át kell vizsgálni, ám a következmények nem vonatkozhatnak visszamenőlegesen.

Hangsúlyozta azt is, hogy a jegyzék nyilvános, nem titokban zajlanak ezek az eljárások. Hozzátette: a szankciók ezután következnek, több ütemben. Az első szankció, hogy aki ilyen szervezetet vezet, az kiemelt közszereplőnek minősül és vagyonnyilatkozat tételre köteles - ismertette Kocsis Máté. Szerinte ebben nincs semmi kivetnivaló, mert akik a politikát irányítani akarják, úgy, hogy vállaltan indulnak egy választáson, azok legalább akkora vagy sokszor kisebb hatással vannak a magyar közéletre, mint mondjuk "egy nagy olvasottságú, vagy megtekintésű, külföldről finanszírozott külföldi vállalat vagy állam által finanszírozott portál".

Franciaországot említette példaként, rámutatva, hogy a "franciák általában nem kedvelik, ha külföldről próbálnak befolyásolni őket".

Kedd éjjel az ellenzék egy új átláthatósági törvényjavaslatot terjesztett elő, amelyet Kocsis Máté azzal vádolt, hogy orosz ihletésű. A fideszes politikus azonban nem állt meg itt: szerinte az ellenzék egy amerikai demokratáktól átvett, megvásárolt politikai közösséget képvisel, amely saját finanszírozott médiájával, propagandájával és álcivil csoportjaival együttesen támadja a kormány háborúellenes és bevándorlásellenes intézkedéseit. Kocsis Máté hangsúlyozta, hogy az ellenzék számára az sem elfogadható, hogy a kormány az ukrán gyorsított EU-csatlakozásról a magyar lakosság véleményét kéri ki.

Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnök-frakcióvezetője visszavonulásával kapcsolatos kérdésre Kocsis Máté a következőket válaszolta: "Tőle magától még nem hallottam erről, csupán a feleségétől értesültem, hogy esetleg visszavonulhatott." Hozzátette: "Szóval nem tudom, hogy valóban visszavonult-e, vagy csupán eltűnt, esetleg arra kérték, hogy ne mutatkozzon."

Szerinte, ha valóban visszavonul, az nem jelenti azt, hogy "Gyurcsány pártja" eltűnik a magyar politikai színtérről. Az ellenzéki tábor legnagyobb pártjának pozícióját továbbra is megőrzi, és az sem jelentős változás, hogy a stafétát a volt feleségének adja át.

Related posts