A brit legfelsőbb bíróság döntése szerint a transznemű embereket esélyegyenlőségi kérdésekben nem szabad nőként besorolni.

J. K. Rowling is kifejezte támogatását azon jogvédő szervezetek iránt, amelyek az igazságosságért harcolnak.
A brit legfelsőbb bíróság szerdai döntése szerint a transznemű személyek nem minősíthetők biológiai értelemben nőnek az esélyegyenlőségi ügyekben zajló eljárások során. A határozat értelmében az esélyegyenlőségi törvény a születéskori nemet veszi alapul a nők biológiai nemének meghatározásakor.
A bírói testület hangsúlyozta ugyanakkor, hogy végzése nem jelenti a transznemű embereket megillető jogi védelem megszüntetését, és az esélyegyenlőségi törvény változatlanul tiltja a velük szembeni hátrányos megkülönböztetést. Lord Patrick Hodge, a legfelsőbb bíróság alelnöke, aki a fellebbviteli fórum végzését ismertette, kiemelte:
A határozatot nem szabad úgy felfogni, mint egy adott társadalmi csoport győzelmét más csoportokkal szemben.
A brit legfelsőbb bíróság szerdai határozata mögött az a törvény áll, amelyet a skót kormány 2018-ban fogadott el. E törvény célja, hogy a skóciai közigazgatási és más köztestületek vezetésében a nők aránya elérje az 50 százalékot, ezzel biztosítva a nemek közötti egyenlőséget a döntéshozatalban.
A jogszabály által megfogalmazott definíció értelmében azokat a személyeket, akik nőként azonosítják magukat, a női kategóriába kell sorolni a kötelező kvóták érvényesítése során. A For Women Scotland (FWS) nevű skóciai szervezet, amely a nők egyenlő jogainak védelméért harcol, fellebbezést indított a törvény ellen. Az érvelésük középpontjában az állt, hogy a jogszabály újraértelmezi a női identitást, ami túllép a skót parlament jogkörén. A brit legfelsőbb bíróság szerdai döntése ezt az érvet megerősítette.
Joanne K. Rowling, a Harry Potter-sorozat alkotója, jelentős szerepet vállalt az FWS jogi kampányában. A szerző több tízezer fonttal támogatta a szervezetet, demonstrálva elkötelezettségét a céljaik iránt. Az ítélethirdetést követően az X közösségi platformon osztotta meg gondolatait, és büszkén emelte ki, hogy ismerheti azokat a bátor skót nőket, akik fáradhatatlanul harcoltak az igazságért és a jogi döntés eléréséért.
John Swinney, Skócia miniszterelnöke a legfelsőbb bíróság szerdai határozatának kihirdetése után nyilatkozott, hangsúlyozva, hogy a skót kormány tiszteletben tartja a bíróság döntését, és azonnal munkához lát a következmények kezelésében.
A brit legfelsőbb bíróság végzései egész Nagy-Britanniára, vagyis Skócia mellett Angliára és Walesre is vonatkoznak, így a szerdai végzés jogi precedenshatásai túlmutatnak Skócia határain.